Türk'ten Samuray Olur mu?


Geçen hafta Ulaştırma Şurası'na katılmak için İstanbul'daydım.

Şuranın başarısı ve bundan sonra diğer büyüklerimiz ile beraber çizeceğimiz uzay araştırmaları ve yolculuğu yol haritasının kabulünün yanısıra, beni çok sevindiren diğer bir konu, çok sevgili dostum Mehmet Çağçağ ile yazdığımız  Türk'ten Samuray Olur Mu? isimli kitabımızın Cadde yayınevinden basımı oldu. Kitabın özetini ve sevgili dostumuz Cem Yılmaz'ın yazdığı önsözü ekliyorum.Vakti olup okuyan herkesin yorumlarını dört gözle bekliyoruz...

***
Bu kitap gelenek, görenek ve kuralları olan bir toplumda, kendi bilgisi ve doğrularıyla savaşını vermeye devam eden bir Türk bilim insanının öyküsüdür. Bir Ahmet'in, bir Mehmet'in, bir Hasan'ın samuray olup ta katana takıp dolaşmasına gerek yoktur. Gerekli olan, hangi milletten olursa olsun, aklın ve mantığın, bilginin yolundan ayrılmadan, güçlükler karşısında yılmaksızın hayat savaşına bir samuraymış gibi devam edebilmektir.
***

***
Kitabın adındaki soruya cevabım; Olur! Ama ihtiyaç var mı derseniz bilemem... Doğu ve Batı ayrımının ötesine geçmiş yazarın, 'Alın bu tecrübeler sizin olsun' diyerek cömertçe paylaştığı teknik bilgilerini dahi okuturken bizi zora sokmak yerine rahatlatması NASA'da tanıdığım var hissini uyandırıyor. Elbette kişinini karşısındakinin anlayabildiği kadar anlatabilmesi de yardımcı oluyor onu anlamamıza. 'Sus ! İcat çıkarma'' kültürünün içinden yetişmiş biri olarak bunu hem söyleyeni, hem 'buluşçuluğu' sevmek mizahçı olarak bizim kaderimiz olmuştur.

Bilmediğini bilmemek denilen travmadan çıkan her açık zihin için 'cahillik' bir erdem değil, olsa olsa bir haldir... Cahilliği, bilmemeyi bir kader, genetik bir rahatsızlık gibi algılamaktan genç yaşta sıyrılan kahramanımızın fantastik film karakteri olarak değil de, o işi bildiği, öğrendiği ve yaptığı için çalıştığını anlıyor ve makul buluyorum.

Cem Yılmaz
***

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !