Montreal Üniversitesinden...


4 günlük Türkiye ziyaretimi bitirip Tokyo'ya, oradan da uçak değiştirip Chicago üzerinden Montreal'e vardım. Bu seneden itibaren Montreal Üniversitesi'nin TRİPTYCH STUDİO adı verilen ve üniversite dışından davet edilerek gelen bir profesörün yönetiminde, gene aynı profesörün belirlediği bir konu üzerine hazırlanacak tasarım stüdyosunu yöneteceğim.

Bu seferki konu olarak öğrencilere, Nisan ayından itibaren üzerine ciddi şekilde yoğunlaşacağımız Kushimoto Projesini vermeye karar verdim. Ertuğrul fırkateyni kazasının gerçekleştiği ve fahri büyükelçisi olduğum Kushimoto kenti, Japonya'daki diğer ufak şehirler gibi hızla yükselen yaşlı nüfusu ve buna bağlı olarak azalan genel nüfusu ile ülkenin aynı ölçekli diğer kentlerinde de yaşanan önemli bir sosyal sorununu teşkil ediyor. Bu kentler, bu  şekilde devam ettiği takdirde, birer hayalet kent olma tehlikesi arz ediyor. Bizim amacımız model bir kent taslağı hazırlamak olsa da, altyapısız sistemlerin avantajlarından yola çıkarak, bugüne kadar üzerine bir bina yapılmamış insansız bir ada olan ve hemen kentin güneyinde yer alan Tsuyajima adasını konu olarak belirleyerek, öğrencilerden bu adada bir konu belirleyip tasarım yapmalarını istiyoruz.

Stüdyo toplam üç hafta sürecek olmasına rağmen, ben iki hafta dışında burada olmayacağım için, öğrenciler ilk hafta bu adanın bir modelini hazırlamış ve altyapısız konusuna çalışmışlar. Bundan sonra belirlenen süre içerisinde üç gruba böldüğüm öğrenciler ile bu adanın üzerinde farklı tasarımları hazırlayarak, bunları sunulacak hale getireceğiz. Amacımız hem altyapısız konseptini öğrencilere tanıtmak, hemde bu yaz ayında Kushimoto'da yapacağımız ilk uluslarası atölye çalışmasına Montreal Üniversitesi'ni de konuk etmek için ilk hazırlıkları yapmak olacak.

Yarın akşam Montreal'de herkesin katılabileceği bir konferans da vereceğim. Buradaki gelişmeleri sizinle mümkün olduğunca paylaşmaya çalışacağım.  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !