Mezuniyet Projeleri


Uzun zamandır yazamıyorum.

Şubat ayından itibaren Japonya'daki mimarlık fakültelerinde mezuniyet projelerinin teslim ve sunumları başladı. Mimarlıktan mezun olmaya hazırlanan öğrenciler için, bu dönem çok önemli bir zaman olup projede gösterdikleri başarı doğrultusunda, ileride iş hayatlarına devam edecekleri şirketlere başvururken  de önemli bir referans oluyor.

Teslimler Şubat ayının ortasında tamamlanıp ay sonunda ise proje sunumları gerçekleşiyor. Bu sunumlara üniversite hocaları tabii ki katılıp notlandırırken, öğrencilerin okul dışından tek hoca seçip davet etme hakları oluyor. Bu sene ise Osaka, Nagoya, Sendai ve Niigata üniversitesi öğrencileri, kendi sunumlarına beni konuk profesör olarak davet etme nezaketini gösterdiler. Ben de onları kırmayıp, yaklaşık 6 gün Tokyo dışında bütün bu üniversiteleri ziyaret edip sunumları izledim, fikirlerimi söyleyip notlandırdım. Çalışmalarımızı Tokyo'dan uzakta da olsa takip eden bu öğrencilerle biraraya gelmek, hem ufak şehirlerdeki mimarlık eğitim seviyesini görmek için güzel bir fırsat oldu, hemde bizim çalışmalarımız yakından takip edip kendi projelerine uygulamaya çalışan öğrencilere ise de büyük bir deneyim kazandırdı.

Bu dört sunumun her birinde, dışarıdan gelen konuğa özel, bu konuğun belirlediği bir proje ödül kazanıyor. Serkan ödülü bu sene en zor projeyi yapmaya cüret eden projelere gitti. Bu sene dört öğrenciye verdiğim bu ödülün arasında beni en çok etkileyen, origami fikrinden yola çıkarak 20 santimetre kalınlığındaki kare bir yüzeyi dört yanından arkadaşlarıyla beraber çekerek, gözümüzün önünde 2 metrelik ev haline getiren Tohoku Üniversitesi bir öğrenci oldu. Daha da güzeli, ben bu sistemi altyapısız evleri düşünerek tasarladım demesiydi. Ödülü hak etti yani. Bu ayki Bilim ve Teknik dergisinde altyapısız sistemler üzerine bir yazı çıktı, eğer fırsatınız olursa okuyup son gelişme ve fikirlerimizi inceleyebilir ve bu blog üzerinden yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Gelecek hafta birkaç günlüğüne Türkiye'de olacağım. Yıldız Teknik Üniversitesi Etkinlikleri dahilinde Çarşamba günü öğleden sonra bir sunumum ve panelimiz olacak. İlgilenen herkesi bekliyoruz. Ayrıca, İstanbul'daki çeşitli okullara yapacağım ziyaretler ve Kahramanmaraş'ta hem orta öğretim, hemde üniversite öğrencileri ile buluşmam, bu gezimin önemli durakları olacak. Hem tanıdıklarımla, hemde yeni tanışacaklarımla biraraya gelmeyi dört gözle bekliyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !