EXPO 1967


Montreale kadar gelmişken, birgün okula gitmeden sabah erkenden kalkıp mutlaka ziyaret etmek istediğim iki yeri görmeye gittim. Bu iki projenin sizin de ilginizi çekebileceğini düşündüğümden burada kısaca tanıtmak istiyorum.

EXPO adı verilen ve Türkçesi 'Dünya Fuarı' olan sergiler, dünya kupası ve olimpiyatlardan sonra gerçekleşen üçüncü büyük organizasyon olup, dünyanın çeşitli ülkelerinin önceden belirlenen bir kentte biraraya gelip; endüstrileşme, kültürel değişim ve ülkelerin kendilerini tanıtımına yöneliktir. 2015'teki buluşmaya İzmir de aday olmuş, ancak Milan'a kaybetmişti. Bu fuar 150 senedir devam etmektedir ve en görkemli buluşmalarından birini ise 1967 yılında Montreal'de gerçekleştirmiştir. 

Her ne kadar Montreal fuarına katılan ülkelerin pavyonları sökülmüş olsa da , iki bina hala yerinde durmaktadır. Bunlardan ilki dünyaca ünlü mühendis ve mimar Buckminster Fuller'in tasarladığı Amerika Birleşik Devletleri'nin pavyonudur. Mimarlıkta 'jeodezik kubbe' olarak da geçen bu bina küre şeklinde olup, en küçük yüzey alanı ile en büyük hacmi sağlayarak mimarlıkta yeni bir dönem başlatmıştır. 1976'da çıkan bir yangın sonrasında, küre kısmen hasar görmüş olsa da, bugün Kanada Çevre Bakanlığı binayı satın almış ve Biodome adı altında bir müze haline getirmiştir.

İkinci proje ise mimar Moshe Safdie tarafından tasarlanmış olan 'Habitat 67' dir. O dönemlerde konut önemli bir sorun olarak görüldüğünden ve ufak bir alanda çok insanın kendi özel yaşam alanlarına sahip olacakları bir mimariyi düşünerek tasarlanmıştır. Tek bir dikdörtgen kutunun farklı açılar ve yüksekliklerle yerleştirilmesiyle uzaktan baktığınızda çok enteresan bir bina ortaya çıkıyor. Ucuz konut olarak düşünülmüş olsa da, bugün tek bir kutu yaklaşık 200,000 dolar fiatla alıcı bulurken, belki de EXPO'nun bir anlamda ruhunu da yaşatıyor.

http://www.flickr.com/photos/rezendi/152860690/

Perşembe günü bana gelen çok özel bir davet ile, Montreal'deki KanadaUzay Havacılık Dairesini (CSA) ziyarete gideceğim ve yörüngedeki uzay istasyonunda şu anda görev alan Japon astronot Doi ile bir telekonferans yapıpi, aynı zamanda aynı merkezin geliştirdiği robot el ve diğer projeleri inceleme fırsatı bulacağım. Bugünün herhalde en özel anı ise, CSAbaşkanı Dr. Steve Mac Lean ile buluşmam olacak. Resim çekmeme izin verirlerse buradan sizinle paylaşacağım.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !