Cornell Üniversitesi ziyareti


NASA'dan bir sonraki durağım Cornell Üniversitesi...

Özellikle mühendislik alanında dünyanın sayılı üniversitelerinden biri kabul edilen Cornell'de yaklaşık 5 gün kadar bulundum. Bu seferki amacım bu üniversitede görev alan ve özellikle robotik alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Hod Lipson ile buluşmak ve fikir alışverişi yapmaktı.

Prof. Lipson'un çalışmaları arasında bizim ilgimizi en çok çeken Estimation-Exploration adını verdiği algoritma ile tasarladığı robotlar. Sistem biomimetikten esinlenerek yapılmış basit bir düşünce üzerine kurulu. 4 ayağı olan bir robotumuz var. Robot bu ayaklarıyla yürüyor. Bu ayaklardan birini robottan çıkarıyorlar. Bahsettiğim algoritma sensörlerden datayı topluyor ve bu dataları kullanarak otomatik olarak bir simulatör oluşturuyor. Bu simulatör hem robotun durumunu, hemde çevresini analiz ediyor ve yeni bir kontrolör oluşturuyor. Bu sistem sürekli çalışarak robotun operasyon modunu belirliyor. Çok basit bir cümle ile ifade edecek olursak, robot bir ayağının olmadığını fark ediyor, ancak kalan üç ayağıyla yürümeye devam edecek şekilde kendini yeniden programlayabiliyor.

Bizi burada en çok ilgilendiren, altyapısız evlerin bir kısmında kullanılabilecek akıllı bir sistemi geliştirirken, hem evin bulunduğu ortamı, hemde evde yaşayan insanların davranışlarındaki değişiklikleri tespit ederek, evin içerisinde enerji ve su gibi temel ihtiyaçlardan başlayarak maksimum verimi elde etmek için gerekli bir mekanizmayı kurmak için gerekli ipuçları. Aynı zamanda Prof. Lipson gibi bir araştırmacıyı projemize davet etmek ve beraber çalışmak. Güzel bir haber ki, kendisi projemize dahil olmayı kabul de etti. Bundan sonraki ortak çalışmalarımızı da elimden geldiğince buradan duyurmaya çalışacağım.

Robot teknolojisi sürekli gelişiyor. Akıllı sistemler bugün henüz robotlara tamamıyla insanlardan bağımsız kendi kendilerine düşünme ve hareket edebilme noktasına kadar gelmemiş olsa bile, birgün bu seviyelere de ulaşılacak. Bizler de benzer sistemleri evlere adapte edebildiğimiz zaman, evlerimiz düşünebilen ve her atığı yeniden kullanabilen makinalar haline gelecek. Belki bir depremde bize su ve elektrik üretecek. Belki hiçbir altyapısı olmayan bir yerde, insalara daha yaşanabilir bir ortam sunacak.  Belki de doğayı tahrip etmeyen yeni bir mimarlığın başlangıcı olacak.

Belki de terminatör dünyasının temellerini atıyoruz diye düşünenler de olabilir. Ben buna katılmıyorum.  Ben bu çalışmaları insanoğlunun evriminin bir parçası ve bizi daha 'akıllı' olmaya yönlendiren önemli adımlar olarak görüyorum. Teknoloji gelişiyor, daha da gelişecek. Bizler bunun neresinde nasıl rol alacağımıza karar vereceğiz. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !