Birdhouse BuluşmasıDaha önceki blogumda Birdhouse buluşmasından bahsetmiştim.

Her sene 10 tasarımcının davet edildiği sergide, bir kuş evinin tasarımını konu alarak mimarlığa ve çevreye duyarlı alternatif tasarımların buluştuğu bu organizasyona, bende 'sonsuz küp' isimli bir tasarım hazırlamıştım. Bu sergi şu ana kadar Japonya, Kore, Amerika ve Finlandiya'ya gitti ve önümüzdeki günlerde Çin'de Shanghai ve Pekin'de sergilenmek üzere hazırlıklarını tamamladı.

Bu serginin bir parçası olarak Japonya'da ışık ve aydınlatma üzerine teknolojiler üreten Koizumi firmasının düzenlediği öğrenci yarışmasının sonuçları açıklandı ve dereceye giren projeler Tokyo'da sergilenmeye başladı. Bu serginin ve Birdhouse projesinin vermek istediği mesaj üzerine ben de Tokyo'daki İtalyan Kültür Merkezinde 'Uzaydan bakılınca dünya' üzerine bir konuşma yaptım. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı bu konuşmadaki ana fikir, 21.yüzyılda dünya, insan ve çevre konularına bakış ve Birdhouse tasarımını yaparken ne tür bir düşünceyla yaklaştığım idi.

Konuşmadan sonraki kokteylde konuklarla konuştuğumda herkesin ortak olarak ilgilendiği nokta, tabii ki bozulan ekolojik düzen ve buna alınacak tedbirler üzerineydi. Japonya'da ortak düşünce, özellikle çöplerin azaltılması için, herkesin alışverişe giderken kendi torbasını götürmesi (eco-bag diyoruz) ve My-hashi denilen, yemek yerken kullanılan çubukları sürekli çantada bulundururak, restoranda kendilerine verilen tahta çubukları kullanmayıp böylece çöpe giden atığı azaltmak. Bu bilinçle yaklaşıldığı zaman, tek kişinin yaptığı basit ama ufak bir çabayla, ciddi sonuçlar almak mümkün oluyor.

Bana sık sorulan sorulardan bir tanesi, acaba bunun dışında neler yapabiliriz oldu. Türkiye'de olsa 'sudan tasarruf edin, rakıyı susuz için' benzeri bir teklifle 'her akşam eve dönünce kuveti sıcak suyla doldurup içine 10 dakika girip sonra boşaltıyorsunuz, bundan vazgeçin' dedim. Tabii ki herkes burun büktü. Sonuçta bu da onların kültürlerinin bir parçası ve bazı şeyler her ne kadar ekolojik denge veya enerji tasarrufu ile alakalı olsa da, vazgeçilemeyecek unsurlar.

Bu soruna her nasıl yaklaşırsak yaklaşalım, kullandığımız enerji ve su miktarını yakın dönemde azaltmamız mümkün olmayacağından, en azından şu anki seviyede sabit tutmak ve geriye dönüşümü düşünerek, hayat kalitemiz ve alışkanlıklarımızdan vazgeçmeden basit ama dönüşümlü kullanıma imkan veren sistemler kurmanın önemini bir kez daha vurgulamış olduk.

Bu arada uzay asansörü kitabımı yayınlayan editörüm de konuşmama geldi ve bana kitabımın 17.baskıya gireceğini müjdeledi. Böylece bu sene içinde yayınlanacak iki yeni kitabım için daha da umutlandım. Haftaya Japonya'da 4 milyon satan 'Aptalın duvarı' kitabının yazarı Takeshi Yoro ve ünlü mimar Tadao Ando ile beraber Mitsubishi şirketinin düzenlediği 2050 Tokyo'sunu düşüneceğimiz konuşmaya katılacağım. Bundan birgün sonra ise Tokyo'da düzenlenecek Uluslararası Fotovoltaik Sistemler Fuarında 'Işık ve Bilimin geleceği' üzerine tüm dünyadan gelecek konuklarla beraber geleceği düşüneceğiz.

İngilizce sayfa için
http://www.pvjapan.org/PVJAPAN-EN/Seminars/SpecialStage/index.htm 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !