Archineering Sergisi


17 -28 Ekim tarihleri arasında Japonya Mimarlar Odasının düzenlediği 'Archineering' sergisine katılıyoruz. 'Archineering' sergisi architecture (mimarlık) ve engineering (mühendislik) kavramlarını biraraya getirerek geçmişte, günümüzde ve gelecekte mimarlığın temel taşlarını oluşturmuş veya oluşturacak örnekleri biraraya getirip sergilemeyi amaçlıyor. Bu sene altyapısız sistemlerimiz, bu serginin 'gelecek' konulu kısmında ziyaretçilerin görüşüne çıkıyor.

Altyapısız sistemler, temelde gözle görülmeyen yani binanın dış görünüşüne etki etmeyen ama enerji, su ve besin sistemlerini temin eden bir konsept olduğu için, bunu nasıl modelleyeceğimizi en baştan bilemedik. Değişik alanlardaki tasarımcıların da projeye katkıda bulunabilmeleri için ekibi sadece mimarlardan değil, farklı alanlarda çalışan yaklaşık 20 kişilik bir ekiple beraber düşündük. Ortak sonuç olarak kapalı altyapısız sistemlerin temel fikri olan dönüşüm fikrini bir 'daire' formu olarak hayal edip, bunun her türlü engebeli arazide kurulmasına imkan verecek hareketli formlara dönüştürdük ve 3 farklı boyutta modülü hazırlayıp panele yerleştirdik.

Panelin üzerine yazılı hiçbir bilgi yerleştirmedik. Konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler için, QR-Code ismi verilen iki boyutlu barkodların olduğu 30 adet küp yerleştirdik. Ziyaretçiler bu küplerin resmini cep telefonuyla çektiği zaman, içeriği önceden hazırlanmış ve altyapısız mimarlık dışında, uzay asansörü hakkında bilgilere de ulaşcak şekilde programlandı. Bunun bir nedeni, uzay asansörü makedini sergi alanına yüksek olduğundan koyamamamız oldu. Bir başka anlamda ise, bilgi çağı teknolojisini de konsepte eklemeye çalıştık.

Bu modelin gerçekleşmesinde öğrenciler de dahil olmak üzere 7 ülkeden 30 kişi hem fikir, hemde üretim güçleriyle yer aldılar. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Maket son haliyle, altyapısız mimarinin önemli vizyonlarından biri olan farklı alanlardan gelen kişilerin ortak bir platformda buluşabilmesine yönelik anlamlı bir başarıya da imza atmış oldu.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !