Aralık ayında gene NASA'dan...Bu haftanın başından itibaren 1 haftalık bir araştırma gezisi için Amerika'ya geldim.

İlk durağım NASA Ames Araştırma merkezi oldu. Burası NASA'nın beyni olarak da kabul edilen ve kısa-uzun dönemli uzaya yönelik araştırmaların yapıldığı ve teknolojilerin geliştirildiği bir yer. Ancak son dönemlerde bütçelerdeki kısıtlamalardan dolayı- bizim olduğumuz dönemlerden daha farklı olarak- araştırmalar daha çok mevcut uzay istasyonunun geliştirilmesine odaklanmış ve daha ilerisi için adımlar henüz şekillenmemiş. Burada herkesin ortak dile getirdiği nokta, yakında emekliye ayrılacak olan uzay mekiği yerine yeni bir uzay aracının henüz geliştirilmemiş olmaması. Bu yüzden Rusların uzay araçlarına muhtaç olacaklar ve tabii ki iki ülkenin arasında doğacak yeni bir sorunda istasyonun geleceği tehlikeye girebilecek.

Bilinmeyini öğrenmede gene en önemli unsur barış ve birlik olacak.

Ames labaratuvarlarından yaptığım konuşmaya video konferans ile Johnson Uzay Merkezi ile JPL (Jet Propulsion Laboratory) çalışanları da katıldı ve üzerinde çalıştığımız son projeler hakkındaki fikirlerini söylediler. Fikirlerin olumlu olması moralleri düzeltti, yorgunluğumu aldı. Daha sonra Ames'te üzerine çalışılan yeni teknolojilerin sorumlularıyla bazı toplantılar yaptım. Bunların arasında özellikle atık suyun arıtımı üzerine yapılmış ve %98 verime ulaşabilen üniteler ilgimi çekti. Bu tür sistemler membran ve osmoz gibi bilinen iki teknoloji üzerine kurulmuş be ucuz rakamlarla üretilebildiklerinden, ileride evlere de kolaylıkla uygulanabilir.

Ames'teki programım bittikten sonra ise JPL'ye gidip bir seri toplantıdan sonra, ATHLETE robot sistemi ve üzerinde taşınılan mikrohub ünitelerinin teknolojilerini inceleme fırsatım oldu. Bu sistemler ileride ay veya başka gezegenlerde yaşam üniteleri kurmak için geliştiriliyor olsa da, buradan öğrendiğimiz fikirleri günümüz mimarisinde kullanmak için ortak proje çalışmalarına başlayacağız.

Buradan New York eyaletine geçip Cornell Üniversitesini ziyaret etmeye hazırlanıyorum. Çok büyük bir tesadüf ki, bu üniversiteden iki saatlik mesafede teyzemler oturuyor. bu fırsatı kullanarak hafta sonunu onlarla geçirdikten sonra üniversiteye geçeceğim. Burada robotik alanında dünyanın sayılı isimlerinden Hod Lipson ile beraber olup, altyapısız projemizdeki ortak çalışma imkanımızı görüşeceğiz. Bu sene sonunda planladığım Türkiye gezimi maalesef Ocak ayının ilk haftasına almak zorunda kaldım. Türkiye programım belirlendikçe buradan gene yazmaya çalışacağım.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !