Altyapısız model kent; Oshima ve TsuyashimaBu hafta Kushimoto kentindeydik.

Kasım ayından itibaren bütçesi kabul edilen ve Japonya'da model teşkil edecek ilk 'altyapısız şehir' çalışmasını başlatmak için öğrencilerimle beraber şehri ziyaret ediyoruz. Projemizde bize yardımcı olacak dataları toplamanın yanısıra, özellikle kent halkıyla röportajlar yapıp; sorunlarını tam olarak anlamaya, daha sonra ise buna ne tür öneriler getirilebilinir, bunları düşünmeye çalışıyoruz.

Kushimoto kentinin özelliği, Japonya'nın merkezinde yer alan Honshu adasının en güneyinde bir yarımada ile iki ufak adanın üzerine kurulu olan 19bin kişilik bir kent olması. Son 5 senede nüfusunun yaklaşık beşte birini kaybetmiş. Nüfusun büyük bölümü merkez yarımadada yaşarken, bir köprü ile geçebildiğiniz Oshima adası yaklaşık 1500 kişilik bir nüfusa sahip ve projemizde üzerine yoğunlaşacağımız yer olacak. Bu adanın en büyük problemi, nüfusunun yaklaşık yarısının 65 yaş üzerinde olması ve son on senedir yaşadıkları nüfus düşüşü. Adayı merkezle bağlayan köprü yapılmadan önce teknelerle karşıya ulaşabilen halk, köprünün yapımından sonra arabaya muhtaç kalmış; bu da özellikle araba kullanamayan yaşlı nüfus için problem olmuş. Ayrıca teknecilikten para kazanan genç nüfus, bu işin sona ermesiyle şehirden göç etmiş. Bu tür nüfus düşüşü yaşayan kentler, Japonya'da ortak bir sosyal sorun olmaya başlarken, bizler de Kushimoto örneğini kullanarak buna alternatif bir model şehir önermeye çalışacağız. 

İki avantajımız olacak. İlki Kushimoto yetkililerinin ve bu eyaletin en büyük üniversitesi olan Wakayama Üniversitesi'nin bizim grubumuza her şekilde yardımcı olacak olmaları. İkincisi ise, Oshima'nın yanında yer alan ve üzerinde insan yaşamayan Tsuyashima adasının tamamen bize tahsis edilerek üzerinde istediğimiz her türlü projeyi kurabileceğimiz bir fırsatın verilmesi. Bu iki önemli kriteri de onaylayarak gezimizi tamamladık. 

Tsuyashima kelimesi 'Tsuya adası' anlamına geliyor. Tsuya, bir kişi vefat ettiği zaman, yakılmadan önceki son akşam akrabalarının ve diğer tanıyanların ve sevenlerin biraraya geldiği son akşam anlamına geliyor. Bu ziyaret gece gerçekleştiği için, Japon toplumunda önemli bir yere sahip bir gelenek olarak devam ediyor ve aramızdan ayrılan kişinin son yolculuğuna çıkmadan önceki anı simgeliyor.

Gelecek sene Nisan'a kadar projenin ana hatlarına karar verip, Ağustos ayında Oshima'da yapacağımız geniş kapsamlı bir atölye çalışması ile yüzlerce genç öğrenciyi buraya toplayıp projeyi kuracağız. Gelişmeleri vakit müsaade ettikçe buradan yazmaya çalışacağım.

Gelecek hafta, Sony şirketi ile akıllı evin geliştirilmesi üzerine çalışmaları başlatıyoruz. Ayrıca evin temelini oluşturacak sistemin geliştirilmesi üzerine düşündüğümüz bir software programını ise bizim üniversitemizdeki bir Türk öğrenci olan H.Bener Suay hazırlamaya başlıyor. 

Son olarak, bazı öğrenci kardeşlerimden bana gelen bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Bilim Teknik dergisinde çıkan 
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/gokbilim/s-492-13.pdf
bir habere göre Japonlar robot olayını çözmüş, şimdi ise uzay asansörünü yapıyorlarmış!!!

Hayatımda ilk defa duyduğum Japon Uzay Asansörü Kurumu sıfatının yanısıra, (ki böyle bir kurum yoktur, bu kendini uzay asansörünün yapımına adamış bir grup insanın kurduğu bir dernektir) uzay asansörü projesini kendi halkımıza tanıtırken bile İnternette yazılı olan bir haberi alıp aynen çevirmek yerine, Türkiye'deki herhangi bir lise öğrencisine bunu sorsalardı, gazete okusalar veya biraz daha detaylı araştırsalardı, belki de ATA projesinden bahsediyor olduklarını fark edebilirlerdi.  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !