2010 Türkiye'de Japon yılıGeçen hafta Tokyo Büyükelçiliğimiz önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

2010 yılı,Türkiye'de Japon yılı ilan edildi. İki ülkenin arasındaki ilişkileri daha da iyileştirmek amacıyla yapılacak birçok etkinliğin hazırlıkları başlıyor. Diğer bir amaç ise Japonya'dan Türkiye'ye gelen turist oranını 1% den 2.5% 'a çekebilmek. Bu amaçla, Tokyo Büyükelçiliğimizin Kültür ve Turizm Müvaşiri Sayın Dr. Ferdane Thomson'un yönetiminde Japonya'da medyaya yönelik ülkemizin tarihi ve doğal zenginliklerini tanıtan bir basın toplantısı ve resepsiyon düzenlendi. Dr. Thomson'un daveti üzerine, bende bu basın toplantısına katılıp öncelikle memleketim olan İzmir ve Trabzon'u ve daha sonra ise Hititlerden, Selçuklulara, Bizans ve Mimar Sinan'a uzanan geniş bir çerçevede Anadolu mimarisini anlatmaya çalıştım.

Her ne kadar ülkemizde Japonlar Türkleri çok sever gibi bir imaj olsa da, Japonya'da henüz Türkiye yeterince tanınmıyor. Japonların gözünden baktığınızda Türkiye denince genellikle Kapadokya'dan öte bir imaj oluşmadığı için, bu seferki medya toplantısının bu açığı kapatarak, ülkemizin Japon medyasında daha iyi anlatılabilmesi için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.

Sayın Büyükelçimizin yoğun programından dolayı gecikeceğini öğrenmeleri üzerine, 'Kanpai' konuşmasını yapmak bana teklif edildi. 'Kanpai' Japonca'da 'şerefe' anlamına geliyor. Kalabalık bir grup toplandığında, buluşmanın anlam ve önemi üzerine salonda evsahibi olarak bulunan bir kişinin yaptığı bu konuşma ve ilk 'şerefe' ile yemek başlıyor. Bu konuşmayı büyükelçiliğimizde bana uygun görmeleri ayrı bir mutluluk oldu.

Yarın Amerika'ya gidiyorum. NASA Ames Merkezinde, tüm NASA labratuvarları çalışanlarının dinleyeceği bir video konferans sunumu yaptıktan sonra, NASA-JPL'ye geçip buradaki toplantılarımı da bitirecek ve New York üzerinden İthaca'ya geçip Cornell Üniversitesi'ni ziyaret edeceğim. Aralık ayının 2 haftasını burada geçirdikten sonra Tokyo'ya dönüp, birgün sonra ise 4 günlüğüne Türkiye'ye gelmeyi planlıyorum.

Detaylar yakında...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !