10 sene Japonya, Serkan Koleji ve Bir Günlüğüne Bilim Adamı Olma7 Nisan'da Japonya'daki 10 senemi doldurdum...

Bu güzel günü buradaki arkadaşlarım ve Almanya'dan ailemin de katılımıyla kutladık. Onuncu sene ile beraber, burada çok önemli bir organizasyona daha imza attık ve 'Serkan Koleji' nin açılışını da duyurduk.

www.serkancollege.jp

'Serkan Koleji' fikri; Tokyo, Osaka ve Fukuoka kentlerinde aynı anda açılarak geleceği yönelik senaryo ve teknolojilerin tartışılacağı, projelerin hazırlanacağı ortak bir platformu kurma hayaliyle geçen sene başlamıştı. Uzun görüşmelerden ve alınan izinlerden sonra Nisan ayından itibaren eğitim vermesi kesinleşti. Ağırlıklı olarak 25-40 yaş arası katılımcıların, kendi işlerine mani olmadan gelip, dönem sonunda sertifika alacakları kolej programı, Japonya'nın büyük şirketlerinde çalışan çeşitli alanlardaki insanları biraraya getirerek, hem öğrendiklerini kendi alanlarında uygulamaları, hemde şirketin içindeki kontrol mekanizmasından uzaklaşarak, kendi yeteneklerini daha iyi göstermelerine imkan verecek bir ortam olarak düşünüyorum. İlk ders Mayıs'ta başlayacak ve senede farklı konularda 6 dersin yanısıra Kushimoto kentine bir gezi ve proje atölyesi de gerçekleştireceğiz.

Bir dahaki Türkiye gezim bir konferansa katılmak ve Bir Günlüğüne Bilim Adamı Olalım (BGBAO) projesinin üçüncü ayağını gerçekleştirmek için Haziran'da olacak. BGBAO'nun bir sonraki konusu ise uzay istasyonu olacak. Liseli öğrencilerle ilk Türk uzay istasyonunu tasarlayacağız. Duyuru İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün web sayfasında yer alıyor ve her ilçedeki okula gidecek. Herkesi başvurmaya davet ediyoruz...

http://istanbul.meb.gov.tr/

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !